ApplicationElec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMsAuxiliary Contact1NOContact Configuration1NOControl Voltage120VAC@60Hz ; 110VAC@50HzCurrent Rating45 AFrame Type2 Frame (65mm)Height5.95 InchLength11.95 InchMotor FLA Range9-45 AMounting TypePanel MountNumber of Poles3Primary TypeDOL StarterSeriesFreedom SeriesSize2Special FeaturesElectronic Overload RelayStarter TypeNEMA StarterTypeOpenWidth5.95 Inch
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Auxiliary Contact | 1NO |
| Contact Configuration | 1NO |
| Control Voltage | 120VAC@60Hz ; 110VAC@50Hz |
| Current Rating | 45 A |
| Frame Type | 2 Frame (65mm) |
| Height | 5.95 Inch |
| Length | 11.95 Inch |
| Motor FLA Range | 9-45 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Poles | 3 |
| Primary Type | DOL Starter |
| Series | Freedom Series |
| Size | 2 |
| Special Features | Electronic Overload Relay |
| Starter Type | NEMA Starter |
| Type | Open |
| Width | 5.95 Inch |