Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque18.1LB-FTCurrent @ Voltage2.900A@380.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load87.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.9aInsulation ClassFInverter CodeInverterReadyIP RatingNONEKVA CodeKLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C4.62OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque7.4LB-FTMotor Lead Quantity/Wire Size3@16AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3636MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles6Output @ Frequency1.500HP@60HZOverall Length17.12INPhase3Power Factor67Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque12.68LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTService Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1165rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current12.2AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load33°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency380.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 18.1LB-FT |
| Current @ Voltage | 2.900A@380.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 87.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.9a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 4.62OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 7.4LB-FT |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@16AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3636M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@60HZ |
| Overall Length | 17.12IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 67 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 12.68LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1165rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 12.2A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 380.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |