Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature50°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage5.800A@230.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load86.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56Frame MaterialSteelFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHaz Area Class and GroupCLIGPA, B, C, DHaz Area DivisionDivisionIIHaz Area Temp CodeT3AHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.8aInsulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3530MMounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency1.500HP@50HZOverall Length14.10INPhase3Power Factor73Product FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTService Factor1.15Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1455rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency380.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 50°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 5.800A@230.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Haz Area Class and Group | CLIGPA, B, C, D |
| Haz Area Division | DivisionII |
| Haz Area Temp Code | T3A |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.8a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3530M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@50HZ |
| Overall Length | 14.10IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 73 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1455rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 380.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |