Ambient temperature (°C)60CENCountry of originThailandCSAYCurrent3.7 ADrive end bearingBallDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen drip proofFrame48Frame length4.69 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/2 HPOutput KW0.37 kWPackaged height5.63 inPackaged length15 inPackaged width5.63 inPhase1Poles6RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension6.5 inShaft typeDouble flatSpeed1075 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 60 |
| CE | N |
| Country of origin | Thailand |
| CSA | Y |
| Current | 3.7 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open drip proof |
| Frame | 48 |
| Frame length | 4.69 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/2 HP |
| Output KW | 0.37 kW |
| Packaged height | 5.63 in |
| Packaged length | 15 in |
| Packaged width | 5.63 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 6.5 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 1075 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |