Ambient temperature (°C)40Amperage3.07CENCountry of originMexicoCSAYCurrent3.07 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7108-2171Frame4.4Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classAMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/10 HPOutput KW0.07 kWOverall Length7.59 inPackaged height10 inPackaged length4.38 inPackaged width4.38 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension2.40 inShaft typeFlatSpeed1610 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 3.07 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 3.07 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7108-2171 |
| Frame | 4.4 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | A |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/10 HP |
| Output KW | 0.07 kW |
| Overall Length | 7.59 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 4.38 in |
| Packaged width | 4.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 2.40 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1610 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |