Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBrake Torque25.0lb-ftCurrent @ Voltage12.000A@380.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load87.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame213CFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFront Face CodeBrakeMountingFront Shaft IndicatorNoneHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps12.0aInsulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeHLifting LugsStandardLiftingLugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@14AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3730MMounting ArrangementW7Number of Poles4Output @ Frequency7.500HP@50HZOverall Length26.45INPhase3Power Factor79Product FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTService Factor1Shaft Diameter1.125INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1460rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency380.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Brake Torque | 25.0lb-ft |
| Current @ Voltage | 12.000A@380.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 87.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 213C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | BrakeMounting |
| Front Shaft Indicator | None |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 12.0a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@14AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3730M |
| Mounting Arrangement | W7 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 7.500HP@50HZ |
| Overall Length | 26.45IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 79 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1460rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 380.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |