Ambient temperature (°C)60Amperage2.30/ 1.70CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.30/ 1.70 ADrive end bearingBallDutyContinuous air overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame48Frame length4.83 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzHP3/4-1/2Insulation classBMotor orientationAnyMountingExtended studsNumber of speeds2Opp drive end bearingBallOutput HP3/4-1/2 HPOutput KW0.56 kWOverall Length10.39 inPackaged height6.02 inPackaged length15 inPackaged width6.04 inPhase1Poles6RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.620 inShaft Diameter0.620 inShaft extension4.00 inShaft typeKeyed & FlatSpeed1075 RPMThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage460 V
| Ambient temperature (°C) | 60 |
| Amperage | 2.30/ 1.70 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.30/ 1.70 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Continuous air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 48 |
| Frame length | 4.83 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 3/4-1/2 |
| Insulation class | B |
| Motor orientation | Any |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 2 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 3/4-1/2 HP |
| Output KW | 0.56 kW |
| Overall Length | 10.39 in |
| Packaged height | 6.02 in |
| Packaged length | 15 in |
| Packaged width | 6.04 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.620 in |
| Shaft Diameter | 0.620 in |
| Shaft extension | 4.00 in |
| Shaft type | Keyed & Flat |
| Speed | 1075 RPM |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 460 V |