Agency ApprovalsCSAEEVAgency approvalsCSA EEVAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque42.5LB-FTBreak-down torque42.5 lb-ftCurrent @ Voltage6.200A@400.0VCurrent @ voltage6.200 A @ 400.0 VDesign CodeBDesign codeBDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load88.5%Efficiency @ 100% load88.5 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame184TFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency50.00 HzFront Face CodeStandardFront face codeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps6.2aHigh voltage full load amps6.2 aInsulation ClassHInsulation classHInverter CodeInverterReadyInverter codeInverter readyKVA CodeKKVA codeKLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsLine-line res @ 25° C1.96 Ohms A Ph / 0 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C1.96OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked bearing indicatorNo locked bearingLocked-Rotor Torque36.5LB-FTLocked-rotor torque36.5 lb-ftMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size3@16AWGMotor lead quantity/wire size3 @ 16 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type3634MMotor type3634MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles2Number of poles2Output @ Frequency5.000HP@50HZOutput @ frequency5.000 HP @ 50 HZOverall Length16.55 inPhase3Power Factor94Power factor94Product FamilyGeneralPurposeProdu
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Agency approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 42.5LB-FT |
| Break-down torque | 42.5 lb-ft |
| Current @ Voltage | 6.200A@400.0V |
| Current @ voltage | 6.200 A @ 400.0 V |
| Design Code | B |
| Design code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 88.5% |
| Efficiency @ 100% load | 88.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 184T |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 50.00 Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front face code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 6.2a |
| High voltage full load amps | 6.2 a |
| Insulation Class | H |
| Insulation class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| Inverter code | Inverter ready |
| KVA Code | K |
| KVA code | K |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 1.96 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.96OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked bearing indicator | No locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 36.5LB-FT |
| Locked-rotor torque | 36.5 lb-ft |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@16AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 3 @ 16 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 3634M |
| Motor type | 3634M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 2 |
| Number of poles | 2 |
| Output @ Frequency | 5.000HP@50HZ |
| Output @ frequency | 5.000 HP @ 50 HZ |
| Overall Length | 16.55 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 94 |
| Power factor | 94 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pull-Up Torque | 32.3LB-FT |
| Pull-up torque | 32.3 lb-ft |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley face code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Pulley shaft indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.125 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Speed | 2900 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 63.77A |
| Starting current | 63.77 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3000RPM@50HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 3000 RPM @ 50 HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 400.0V@50HZ |
| Voltage @ frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |