ApplicationsBlowers Direct Connected Equipment Pumps Compressors FansBase RPM2905 rpm - 3530 rpmDuty / Condition TypeContinuous DutyEnclosure TypeTEFC (Totally Enclosed Fan Cooled)Frame MaterialAluminumFrame Size213TFrequency Rating50/60 Hz 50/60 HzFull Load Current19.90–17.80 / 8.90 AFull Load Efficiency91.0 %Insulation ClassFMaximum Allowable Current8.9 A 10.9 A 17.8 to 19.9 A 21.8 AMotor Horsepower7-1/2 hpMotor Phase3 phMotor Poles2Product TypesAC Motors
| Applications | Blowers Direct Connected Equipment Pumps Compressors Fans |
| Base RPM | 2905 rpm - 3530 rpm |
| Duty / Condition Type | Continuous Duty |
| Enclosure Type | TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Size | 213T |
| Frequency Rating | 50/60 Hz 50/60 Hz |
| Full Load Current | 19.90–17.80 / 8.90 A |
| Full Load Efficiency | 91.0 % |
| Insulation Class | F |
| Maximum Allowable Current | 8.9 A 10.9 A 17.8 to 19.9 A 21.8 A |
| Motor Horsepower | 7-1/2 hp |
| Motor Phase | 3 ph |
| Motor Poles | 2 |
| Product Types | AC Motors |