Ambient temperature (°C)40Amperage1.2/.6CARRIERAB1S029CENCountry of originMexicoCSANCurrent1.2/.6 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7121-9007Frame3.3Frame length4.52 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBLength11.38MountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/15 HPOutput KW0.05 kWOverall Length10.20 inPackaged height4.25 inPackaged length11.38 inPackaged width6.5 inPACKARD82653Phase1Poles2RHEEM-RUUDAB1S029RotationClockwise shaft endRPM3000Service factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension3 inShaft typeFlatSpeed3000 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULNoVoltage230/460 VWidth6.50
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.2/.6 |
| CARRIER | AB1S029 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | N |
| Current | 1.2/.6 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7121-9007 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.52 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Length | 11.38 |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/15 HP |
| Output KW | 0.05 kW |
| Overall Length | 10.20 in |
| Packaged height | 4.25 in |
| Packaged length | 11.38 in |
| Packaged width | 6.5 in |
| PACKARD | 82653 |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| RHEEM-RUUD | AB1S029 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 3000 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 3 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3000 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | No |
| Voltage | 230/460 V |
| Width | 6.50 |