Ambient Temperature40 °CArmature Current322 aArmature Voltage500 VBase IndicatorRigidBase Speed1750 RPMBrushes2/419904-52AFDuty RatingCONTEnclosureDPField Voltage300 VFrameUC3214ATZFrame MaterialExposed LaminationsHP200Insulation ClassFMax Speed2100 RPMMotor StandardsNEMAMotor Weight1575Mounting ArrangementF2Overall Length46.75 inRPM1750/2100Service Factor1Shaft Diameter2.874INShaft Ground IndicatorNo Shaft GroundingVoltage500
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Armature Current | 322 a |
| Armature Voltage | 500 V |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Speed | 1750 RPM |
| Brushes | 2/419904-52AF |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | DP |
| Field Voltage | 300 V |
| Frame | UC3214ATZ |
| Frame Material | Exposed Laminations |
| HP | 200 |
| Insulation Class | F |
| Max Speed | 2100 RPM |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 1575 |
| Mounting Arrangement | F2 |
| Overall Length | 46.75 in |
| RPM | 1750/2100 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.874IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Voltage | 500 |