Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF1 onlyCEYCountry of originUnited States of AmericaCSAYCurrent5.0 ADesign codeNo design codeDrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency59.5 %Electrical typeSplit phaseEnclosureDrip proofFASCO7163-1484Frame48Frame length5.50 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzHTC8501.40.4040Insulation classBIP code22KVA codePMotor orientationHorizontalMountingResilient baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP0.25 HPOutput KW0.19 kWOverall Length9.09 inPackaged height6.94 inPackaged length11.25 inPackaged width7 inPhase1Poles4Power factor53.5Resistance main0 ohmsRotationSelective counterclockwiseRPM1500Service factor1.35Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension1.5 inShaft typeNEMA 48Speed1725 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F1 only |
| CE | Y |
| Country of origin | United States of America |
| CSA | Y |
| Current | 5.0 A |
| Design code | No design code |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 59.5 % |
| Electrical type | Split phase |
| Enclosure | Drip proof |
| FASCO | 7163-1484 |
| Frame | 48 |
| Frame length | 5.50 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HTC | 8501.40.4040 |
| Insulation class | B |
| IP code | 22 |
| KVA code | P |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Resilient base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 0.25 HP |
| Output KW | 0.19 kW |
| Overall Length | 9.09 in |
| Packaged height | 6.94 in |
| Packaged length | 11.25 in |
| Packaged width | 7 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Power factor | 53.5 |
| Resistance main | 0 ohms |
| Rotation | Selective counterclockwise |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1.35 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 1.5 in |
| Shaft type | NEMA 48 |
| Speed | 1725 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |