Area of classificationDiv.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2BBreakdown torque (BDT)280%Connection diagram9 lead 2Y/YDE bearing6308 2RSDE regreasing intervalNo needDegree of protectionIP69KDuty cycleS1Efficiency 100%89.5%Efficiency 50%89%Efficiency 75%90%Enclosure typeTEFCF1/F2 suitableUnsuitableFrequency60 HZFull load amps at 208V13Full load amps at 230V12.5Full load amps at 460V6.25Full load RPM1765Full load torque14.7 lb/ftGrease quantityNo needGrease typeMobil polyrex EMHorsepower5Insulation classClass FInverter rating1 VTLocked rotor amps at 230V92Locked rotor amps at 460V46Locked rotor time (hot)12 secondsLocked rotor torque225%Max ambient temperature40°CMax elevation3300 ftMoment of inertia0.5 lb/ft²Mounting TypeC-Face with feetNEMA Code letterJNEMA designBNo load current @ 230V6.00No load current at 460V3.00Number of starts/hr12ODE bearing6306 2RSODE regreasing intervalNo needPhaseThree phasePoles4Power factor 100%85%Power factor 50%66%Power factor 75%77%RotationBidirectionalRPM1700 - 1800Service factor1.15Shaft materialsus304Size184TCSlip1.94%Sound pressure level64 dB (A)StandardNEMA MG1, UL1004Temperature rise (C)80 CTerminal box locationF1Voltage208-230/460
| Area of classification | Div.2 Class I, Gr. A,B,C&D T2B |
| Breakdown torque (BDT) | 280% |
| Connection diagram | 9 lead 2Y/Y |
| DE bearing | 6308 2RS |
| DE regreasing interval | No need |
| Degree of protection | IP69K |
| Duty cycle | S1 |
| Efficiency 100% | 89.5% |
| Efficiency 50% | 89% |
| Efficiency 75% | 90% |
| Enclosure type | TEFC |
| F1/F2 suitable | Unsuitable |
| Frequency | 60 HZ |
| Full load amps at 208V | 13 |
| Full load amps at 230V | 12.5 |
| Full load amps at 460V | 6.25 |
| Full load RPM | 1765 |
| Full load torque | 14.7 lb/ft |
| Grease quantity | No need |
| Grease type | Mobil polyrex EM |
| Horsepower | 5 |
| Insulation class | Class F |
| Inverter rating | 1 VT |
| Locked rotor amps at 230V | 92 |
| Locked rotor amps at 460V | 46 |
| Locked rotor time (hot) | 12 seconds |
| Locked rotor torque | 225% |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Max elevation | 3300 ft |
| Moment of inertia | 0.5 lb/ft² |
| Mounting Type | C-Face with feet |
| NEMA Code letter | J |
| NEMA design | B |
| No load current @ 230V | 6.00 |
| No load current at 460V | 3.00 |
| Number of starts/hr | 12 |
| ODE bearing | 6306 2RS |
| ODE regreasing interval | No need |
| Phase | Three phase |
| Poles | 4 |
| Power factor 100% | 85% |
| Power factor 50% | 66% |
| Power factor 75% | 77% |
| Rotation | Bidirectional |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft material | sus304 |
| Size | 184TC |
| Slip | 1.94% |
| Sound pressure level | 64 dB (A) |
| Standard | NEMA MG1, UL1004 |
| Temperature rise (C) | 80 C |
| Terminal box location | F1 |
| Voltage | 208-230/460 |