Ambient Temperature40 °CBase IndicatorRigidConduit Box MaterialSteelDesign CodeBDuty RatingCONTEnclosureTEFCFrame182TFrame MaterialSteelHP1.1//1-1/2 kW/HpInsulation ClassHMotor StandardsNEMAMotor Weight90Mounting ArrangementF1Number of Poles6Overall Length18.04 inPhase3Power Factor64RPM1175//970Service Factor1.15Shaft Diameter1.125INShaft Ground IndicatorShaft GroundingShaft RotationReversibleSpeed CodeSingle SpeedSynchronous RPM1000//1200Voltage190/380//208-230/460
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Base Indicator | Rigid |
| Conduit Box Material | Steel |
| Design Code | B |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 182T |
| Frame Material | Steel |
| HP | 1.1//1-1/2 kW/Hp |
| Insulation Class | H |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 90 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Overall Length | 18.04 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 64 |
| RPM | 1175//970 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed Code | Single Speed |
| Synchronous RPM | 1000//1200 |
| Voltage | 190/380//208-230/460 |