Ambient Temperature40 °CBase IndicatorRigidConduit Box MaterialSteelDesign CodeADuty RatingCONTEnclosureOPSBFrame256TFrame MaterialSteelHP15//20 kW/HpHz50;60Insulation ClassHMotor StandardsNEMAMotor Weight290Mounting ArrangementF1Number of Poles4Overall Length23.19 inPhase3Power Factor81Pulley Face CodeSTANDARDRPM1775//1470Service Factor1.15Shaft Diameter1.625INShaft Ground IndicatorShaft GroundingShaft RotationReversibleSpeed CodeSingle SpeedSynchronous RPM1500//1800Voltage190/380//208-230/460
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Base Indicator | Rigid |
| Conduit Box Material | Steel |
| Design Code | A |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 256T |
| Frame Material | Steel |
| HP | 15//20 kW/Hp |
| Hz | 50;60 |
| Insulation Class | H |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 290 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 23.19 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 81 |
| Pulley Face Code | STANDARD |
| RPM | 1775//1470 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625IN |
| Shaft Ground Indicator | Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed Code | Single Speed |
| Synchronous RPM | 1500//1800 |
| Voltage | 190/380//208-230/460 |