Ambient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque316LB-FTCurrent @ Voltage74.000A@240.0VDesign Code-Drip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTElectrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureOPSBFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame286TZFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps74.0aHP30Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA Code-Lifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.0795OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque355LB-FTMotor Lead Quantity/Wire Size5@6AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type4046MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency30.000HP@60HZOverall Length18.75INPhase3Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque350LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorNoneRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1800rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current379AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load66°CTemp. Rise @ S.F. Load85°CThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage240Voltage @ Frequency240.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 316LB-FT |
| Current @ Voltage | 74.000A@240.0V |
| Design Code | - |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | OPSB |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 286TZ |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 74.0a |
| HP | 30 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | - |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.0795OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 355LB-FT |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 5@6AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 4046M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 30.000HP@60HZ |
| Overall Length | 18.75IN |
| Phase | 3 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 350LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | None |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1800rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 379A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 66°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 85°C |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 240 |
| Voltage @ Frequency | 240.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |