Ambient temperature (°C)40Amperage2.30-1.60-1.20CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.30-1.60-1.20 ADrive end bearingSleeveDutyContinuous air overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame48Frame length4.57 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzHeight6.02HP1/2-1/3-1/4Insulation classBKW0.37Length14.24Motor orientationAnyMountingResilient RingsNumber of speeds3Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/2-1/3-1/4 HPOutput KW0.37 kWOverall Length10.64 inPackaged height6.02 inPackaged length14.24 inPackaged width6.04 inPhase1Poles8RotationCounterclockwise/clockwiseService factor1Shaft diameter0.500Shaft Diameter0.500 inShaft extension4.50 inShaft typeFlatSpeed825 RPMThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage277 VWidth6.04
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 2.30-1.60-1.20 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.30-1.60-1.20 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 48 |
| Frame length | 4.57 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 6.02 |
| HP | 1/2-1/3-1/4 |
| Insulation class | B |
| KW | 0.37 |
| Length | 14.24 |
| Motor orientation | Any |
| Mounting | Resilient Rings |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/2-1/3-1/4 HP |
| Output KW | 0.37 kW |
| Overall Length | 10.64 in |
| Packaged height | 6.02 in |
| Packaged length | 14.24 in |
| Packaged width | 6.04 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 8 |
| Rotation | Counterclockwise/clockwise |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 4.50 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 825 RPM |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 277 V |
| Width | 6.04 |