Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF1 ¿ F2/F3 CAPABLECEYCountry of OriginMexicoCSAYCurrent1.8 ADesign codeBDrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency86.5 %Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureDrip proofFrame56HCFrame MaterialRolled steelFrequency60 HzInsulation classFInverter Load1IP code22KVA codeMMotor orientationHorizontalMountingBolt-on baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP1.50 HPOutput KW1.1 kWPackaged height8.12 inPackaged length16.12 inPackaged width10.25 inPhase3Poles4Power factor75RotationReversibleService factor1.15Shaft diameter0.625 inShaft typeNEMA 56Speed1725 RPMStarting methodLine Or InverterThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage575 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F1 ¿ F2/F3 CAPABLE |
| CE | Y |
| Country of Origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.8 A |
| Design code | B |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 86.5 % |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Drip proof |
| Frame | 56HC |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 22 |
| KVA code | M |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Bolt-on base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 1.50 HP |
| Output KW | 1.1 kW |
| Packaged height | 8.12 in |
| Packaged length | 16.12 in |
| Packaged width | 10.25 in |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Power factor | 75 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft diameter | 0.625 in |
| Shaft type | NEMA 56 |
| Speed | 1725 RPM |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 575 V |