Ambient temperature (°C)40Amperage0.5CARRIER680001CENCountry of originMexicoCSAYCurrent.5 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFASCO7162-3829Frame3.3Frame length4.39 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/15 HPOutput KW0.05 kWOverall Length9.82 inPackaged height4.56 inPackaged length11 inPackaged width5.5 inPhase1Poles2RotationClockwise shaft endRPM3400 - 3600Service factor1Shaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension2.80 inShaft typeDouble flatSpeed3450/2875 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 0.5 |
| CARRIER | 680001 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | .5 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7162-3829 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.39 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/15 HP |
| Output KW | 0.05 kW |
| Overall Length | 9.82 in |
| Packaged height | 4.56 in |
| Packaged length | 11 in |
| Packaged width | 5.5 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 2.80 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 3450/2875 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |