Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.10 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7163-5122Frame3.3Frame length2.70 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/20 HPOutput KW0.04 kWOverall Length5.63 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension2.35 inShaft typeFlatSpeed1500/1300 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Armature Current | 4.6 a |
| Armature inertia | 4.68 LI ² |
| Armature Voltage | 115 V |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Speed | 1750 RPM |
| Brushes | 2/BP5000H03 |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TEFC |
| Field Voltage | 115 V |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| HP | .5 |
| Insulation Class | F |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 27 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Overall Length | 13.54 in |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Voltage | 115 |