Agency ApprovalsCCSAUSAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxBase IndicatorRigidBearing Grease TypeMobilSHC220(AthensOnly)Current @ Voltage144.000A@460.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load94.2%EnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame444TFrame MaterialIronFrequency50.00HzHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps144.0aHP125Hz50Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyIP RatingNONEKVA CodeHMotor Lead Quantity/Wire Size12@1/0AWGMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor TypeA44088MMounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency125.000HP@50HZOverall Length44.97INPhase3Power Factor86Product FamilyGeneralIndustrialPulley End Bearing TypeRollerPulley Face CodeStandardRPM1485Service Factor1.15Shaft Diameter3.375INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1485rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVoltage380/460Voltage @ Frequency380.0V@50HZXP Class and GroupNoneXP DivisionDivisionIIXP Temp CodeT3
| Agency Approvals | CCSAUS |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | MobilSHC220(AthensOnly) |
| Current @ Voltage | 144.000A@460.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.2% |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 444T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 50.00Hz |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 144.0a |
| HP | 125 |
| Hz | 50 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | H |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 12@1/0AWG |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | A44088M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 125.000HP@50HZ |
| Overall Length | 44.97IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 86 |
| Product Family | GeneralIndustrial |
| Pulley End Bearing Type | Roller |
| Pulley Face Code | Standard |
| RPM | 1485 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3.375IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1485rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Voltage | 380/460 |
| Voltage @ Frequency | 380.0V@50HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | DivisionII |
| XP Temp Code | T3 |