Amperage4Application TypeChiller/Cooling Tower Motors, Definite Purpose AC Motors, Fan and Blower MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEAOFrame182THeight9-1/2 inHP3Hz60Insulation ClassClass FLength13-1/2 inMaterialCast IronMounting TypeDual/FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter1-1/8 inShaft Length2-3/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating8.95 ft-lbTypeContinuous-Duty Type IKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460Width9-1/2 in
| Amperage | 4 |
| Application Type | Chiller/Cooling Tower Motors, Definite Purpose AC Motors, Fan and Blower Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEAO |
| Frame | 182T |
| Height | 9-1/2 in |
| HP | 3 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 13-1/2 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Dual/Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1-1/8 in |
| Shaft Length | 2-3/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 8.95 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |
| Width | 9-1/2 in |