Ambient temperature (°C)40Amperage0.3CENCountry of originMexicoCSAYCurrent.3 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length4.51 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/16 HPOutput KW0.04 kWOverall Length8.10 inPackaged height3.31 inPackaged length12 inPackaged width5.13 inPhase1Poles2RotationCounterclockwise shaft endRPM3400 - 3600Service factor1Shaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension3.35 inShaft typeDouble flatSpeed3450 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedUNIVERSAL ELECTRICJF1H091Voltage460 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 0.3 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | .3 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.51 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/16 HP |
| Output KW | 0.04 kW |
| Overall Length | 8.10 in |
| Packaged height | 3.31 in |
| Packaged length | 12 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 3.35 in |
| Shaft type | Double flat |
| Speed | 3450 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| UNIVERSAL ELECTRIC | JF1H091 |
| Voltage | 460 V |