Ambient temperature (°C)40Amperage1.75CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.75 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length3.18 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classAMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/25 HPOutput KW0.03 kWOverall Length7.11 inPackaged height3.38 inPackaged length11 inPackaged width3.38 inPhase1Poles2RotationClockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.312 inShaft Diameter0.312 inShaft extension1.25 inShaft typeFlatSpeed3200 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.75 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.75 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.18 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | A |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/25 HP |
| Output KW | 0.03 kW |
| Overall Length | 7.11 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 11 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.312 in |
| Shaft Diameter | 0.312 in |
| Shaft extension | 1.25 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3200 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |