Ambient Temperature40 °CBase IndicatorRigidConduit Box MaterialCast IronDesign CodeADuty RatingCONTEnclosureTEFCFrame256TFrame MaterialIronHP15//20 kW/HpInsulation ClassFMotor StandardsNEMAMotor Weight322Mounting ArrangementF1Number of Poles4Overall Length23.36 inPhase3Power Factor83RPM1770//1465Service Factor1.15Shaft Diameter1.625INShaft Ground IndicatorNo Shaft GroundingShaft RotationReversibleSpeed CodeSingle SpeedSynchronous RPM1500//1800Voltage190/380//208-230/460
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Base Indicator | Rigid |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Design Code | A |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 256T |
| Frame Material | Iron |
| HP | 15//20 kW/Hp |
| Insulation Class | F |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 322 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 23.36 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 83 |
| RPM | 1770//1465 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed Code | Single Speed |
| Synchronous RPM | 1500//1800 |
| Voltage | 190/380//208-230/460 |