Ambient temperature (°C)40Country of OriginIndiaCSAYCurrent74/37 ADrive end bearing309sfDuty30 minuteEnclosureDrip proofFrameS256TFrame length13.00 inFrequency60 HzInsulation classFOpp drive end bearing207sfOutput HP30.0 HpOutput KW22.4 kWPhase3Poles2RotationCounterclockwiseService factor1Speed3520 RPMULRecognizedVoltage230/460 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Country of Origin | India |
| CSA | Y |
| Current | 74/37 A |
| Drive end bearing | 309sf |
| Duty | 30 minute |
| Enclosure | Drip proof |
| Frame | S256T |
| Frame length | 13.00 in |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | F |
| Opp drive end bearing | 207sf |
| Output HP | 30.0 Hp |
| Output KW | 22.4 kW |
| Phase | 3 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Counterclockwise |
| Service factor | 1 |
| Speed | 3520 RPM |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230/460 V |