Amperage7.4/3.7Application TypeOil Well Pumping MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range10:01EnclosureTEFCFrame182JMHeight11.2 inHP3Hz60Insulation ClassClass FLength17.7 inMaterialCast IronMounting TypeC-Face FootedPhase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Size0.874 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating4.5 ft-lbTypeClose-Coupled Continuous-Duty Type IKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460
| Amperage | 7.4/3.7 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 10:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 182JM |
| Height | 11.2 in |
| HP | 3 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 17.7 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | C-Face Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 0.874 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type IKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |