Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage5.000A@115.0VDesign CodeNDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load55.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.5aHP.25Hz60HzInsulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size6@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3411LMounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency.250HP@60HZOverall Length11.35INPhase1Power Factor57Product FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115/208-230Voltage @ Frequency208.0V@60HZXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 5.000A@115.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 55.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.5a |
| HP | .25 |
| Hz | 60Hz |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3411L |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .250HP@60HZ |
| Overall Length | 11.35IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 57 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115/208-230 |
| Voltage @ Frequency | 208.0V@60HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |