Ambient temperature (°C)40Amperage1.10/0.80/0.60CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.10/0.80/0.60 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length2.07 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzHP1/50-1/65-1/30Insulation classBMountingExtended studsNumber of speeds3Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/50-1/65-1/30 HPOutput KW0.01 kWOverall Length4.55 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension1.75 inShaft typeFlatSpeed1300 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage120 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.10/0.80/0.60 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.10/0.80/0.60 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 2.07 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 1/50-1/65-1/30 |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/50-1/65-1/30 HP |
| Output KW | 0.01 kW |
| Overall Length | 4.55 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 1.75 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1300 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 120 V |