Agency ApprovalsURAmbient Temperature60°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage1.200A@460.0VDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load89.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps1.2aHP1Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterDutyKVA CodeJLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@16AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3520MMounting ArrangementF3Number of Poles4Output @ Frequency1.000HP@60HZOverall Length13.23INPhase3Power Factor89Product FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1800rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 60°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 1.200A@460.0V |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 89.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.2a |
| HP | 1 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterDuty |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@16AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3520M |
| Mounting Arrangement | F3 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.000HP@60HZ |
| Overall Length | 13.23IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1800rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |