Agency ApprovalsCURUSEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque4.01LB-FTCurrent @ Voltage2.300A@230.0VDesign CodeNDrip CoverDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load76.2%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureOPENFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeDripCoverMountingFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.3aHP0.5Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeKLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.59OhmsAPh/2.09OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque6.42LB-FTMotor Lead ExitTerminalPanelOrLeadHoleMotor Lead Quantity/Wire Size7@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor StandardsNEMAMotor Type3424LCMotor Weight32Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency.500HP@60HZOverall Length12.51INPhase1Power Factor94Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque3.75LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM1700 - 1800Service Factor1.25Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversible:ConnectedOPPSTDShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current31.9AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load37°CTemp. Rise @ S.F. Load49°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115-230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationSBWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CURUSEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 4.01LB-FT |
| Current @ Voltage | 2.300A@230.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | DripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 76.2% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | OPEN |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | DripCoverMounting |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.3a |
| HP | 0.5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.59OhmsAPh/2.09OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 6.42LB-FT |
| Motor Lead Exit | TerminalPanelOrLeadHole |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 7@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3424LC |
| Motor Weight | 32 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .500HP@60HZ |
| Overall Length | 12.51IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 94 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 3.75LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible:ConnectedOPPSTD |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 31.9A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 37°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 49°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115-230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | SB |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |