Amperage2.1Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range10:01EnclosureTEFCFrame145THeight8 inHP2Hz50/60Insulation ClassClass FLength13.2 inMaterialCast IronMounting TypeDual/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600Series840Service Factor1.15Shaft Diameter7/8 inShaft Length2-1/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating3.01 ft-lbTypeContinuous-Duty Type IKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage575Width8.3 in
| Amperage | 2.1 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 10:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 145T |
| Height | 8 in |
| HP | 2 |
| Hz | 50/60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 13.2 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Dual/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Series | 840 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 7/8 in |
| Shaft Length | 2-1/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 3.01 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 575 |
| Width | 8.3 in |