Agency ApprovalsULAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque14LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage19.000A@115.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load70.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame184Frame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GHaz Area DivisionDivisionIHaz Area Temp CodeT3CHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps9.5aHP1 1/2 HpInsulation ClassFInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.16OhmsAPh/0.581OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque16LB-FTMotor Lead Quantity/Wire Size4@14AWG, APHMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor TypeX3628LMotor Weight93Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.500HP@60HZOverall Length16.92INPhase1Power Factor70Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque12LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSNON-COMPLIANTService Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current68AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load67°CTemp. Rise @ S.F. Load76°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115/230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 14LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 19.000A@115.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 70.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 184 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| Haz Area Division | DivisionI |
| Haz Area Temp Code | T3C |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 9.5a |
| HP | 1 1/2 Hp |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.16OhmsAPh/0.581OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 16LB-FT |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 4@14AWG, APH |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | X3628L |
| Motor Weight | 93 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@60HZ |
| Overall Length | 16.92IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 70 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 12LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSNON-COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 68A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 67°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 76°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115/230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |