Agency ApprovalsULAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque7.96LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage12.200A@115.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load72.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame143TCFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps6.1aHP1Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.549OhmsAPh/1.66OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque10.5LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3524LMotor Weight48Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.000HP@60HZOverall Length15.21INPhase1Power Factor71Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque6.57LB-FTPulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1750rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting Current73.5AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load63°CTemp. Rise @ S.F. Load72°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115-230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 7.96LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 12.200A@115.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 72.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 143TC |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 6.1a |
| HP | 1 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.549OhmsAPh/1.66OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 10.5LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3524L |
| Motor Weight | 48 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.000HP@60HZ |
| Overall Length | 15.21IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 71 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 6.57LB-FT |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1750rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Current | 73.5A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 72°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115-230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |