Amperage62Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeSleeveEnclosureTEFCFrame5809/10/11 USSHeight37.5 inHP500Hz60Insulation ClassClass FLength86.9 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal Footed/Tri-MountNumber of Speeds1Phase3RotationCCWRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter2.625 inShaft Length5.74 inSpecial FeaturesMedium Voltage MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating735 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage4000Width56.9 in
| Amperage | 62 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 5809/10/11 USS |
| Height | 37.5 in |
| HP | 500 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 86.9 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed/Tri-Mount |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.625 in |
| Shaft Length | 5.74 in |
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 735 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 4000 |
| Width | 56.9 in |