Amperage881Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range4:01EnclosureODPFrame509USSHeight25.6 inHP800Hz60Insulation ClassClass FLength49.6 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCCWRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter2-3/8 inShaft Length4-3/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating1177 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVariable Torque Speed Range10:01Voltage460Width24.9 in
| Amperage | 881 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 4:01 |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 509USS |
| Height | 25.6 in |
| HP | 800 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 49.6 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2-3/8 in |
| Shaft Length | 4-3/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 1177 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Variable Torque Speed Range | 10:01 |
| Voltage | 460 |
| Width | 24.9 in |