Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque56.3LB-FTCurrent @ Voltage23.200A@230.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load90.2%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame215TZFrame MaterialIronFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps23.2aHP10Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyKVA CodeGLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.261OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque23.8LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@12AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type0730MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency10.000HP@60HZOverall Length18.33INPhase3Power Factor90Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque17.7LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSNON-COMPLIANTRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter1.375INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed3500rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current157AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load63°CTemp. Rise @ S.F. Load79°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 56.3LB-FT |
| Current @ Voltage | 23.200A@230.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 90.2% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 215TZ |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 23.2a |
| HP | 10 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.261OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 23.8LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@12AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 0730M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | 10.000HP@60HZ |
| Overall Length | 18.33IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 90 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 17.7LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSNON-COMPLIANT |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 3500rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 157A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 79°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |