Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF1 F2/F3 CAPABLECEYCountry of OriginMexicoCSAYCurrent2.8/1.4 & 2.4/1.2 ADesign codeBDrive end bearingBallDrive end bearing size6203DutyContinuousEfficiency81.7 & 83.8 %Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureDrip proofFrame56HCFrame MaterialRolled steelFrequency60 & 50 HzInsulation classFInverter Load1IP code22KVA codeKMotor orientationHorizontalMountingBolt-on baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6203Output HP0.75 & 0.75 HpOutput KW0.56 & 0.56 kWPackaged height8.12 inPackaged length16.12 inPackaged width10.25 inPhase3Poles6Power factor63.2Resistance main0 ohmsRotationReversibleService factor1.15 & 1.00Shaft diameter0.625 inShaft typeNEMA 56Speed1140 & 950 rpmStarting methodLine Or InverterThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage230/460 & 190/380 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F1 F2/F3 CAPABLE |
| CE | Y |
| Country of Origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.8/1.4 & 2.4/1.2 A |
| Design code | B |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6203 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 81.7 & 83.8 % |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Drip proof |
| Frame | 56HC |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frequency | 60 & 50 Hz |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 22 |
| KVA code | K |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Bolt-on base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6203 |
| Output HP | 0.75 & 0.75 Hp |
| Output KW | 0.56 & 0.56 kW |
| Packaged height | 8.12 in |
| Packaged length | 16.12 in |
| Packaged width | 10.25 in |
| Phase | 3 |
| Poles | 6 |
| Power factor | 63.2 |
| Resistance main | 0 ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 & 1.00 |
| Shaft diameter | 0.625 in |
| Shaft type | NEMA 56 |
| Speed | 1140 & 950 rpm |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230/460 & 190/380 V |