Ambient temperature (°C)40Amperage0.99CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.99 ADrive end bearingBallDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEMERSONK48CLW1562EnclosureOpen air overFrame42Frame length3.38 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds3Opp drive end bearingBallOutput HP1/6 HPOutput KW0.13 kWOverall Length6.02 inPackaged height10 inPackaged length5.13 inPackaged width5.13 inPhase1Poles6Replaced By690RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension2.2 inShaft typeFlatSpeed1100 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedUNIVERSAL ELECTRIC690Voltage208/230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 0.99 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 0.99 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| EMERSON | K48CLW1562 |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 42 |
| Frame length | 3.38 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/6 HP |
| Output KW | 0.13 kW |
| Overall Length | 6.02 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 5.13 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Replaced By | 690 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 2.2 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1100 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| UNIVERSAL ELECTRIC | 690 |
| Voltage | 208/230 V |