Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.40 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFASCO7163-1845Frame3.3Frame length1.95 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzHP1/140Insulation classBMountingLugNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/140 HPOutput KW0.01 kWOverall Length3.52 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endRPM1500Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension1.2 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionImpedanceULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 0.40 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| FASCO | 7163-1845 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 1.95 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 1/140 |
| Insulation class | B |
| Mounting | Lug |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/140 HP |
| Output KW | 0.01 kW |
| Overall Length | 3.52 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 1.2 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Impedance |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |