Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.20 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFrame3.3Frame length3.57 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/12 HPOutput KW0.06 kWOverall Length7.53 inPackaged height4.5 inPackaged length8 inPackaged width4.5 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension2.25 inShaft typeFlatSpeed1580 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.20 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.57 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/12 HP |
| Output KW | 0.06 kW |
| Overall Length | 7.53 in |
| Packaged height | 4.5 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 4.5 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 2.25 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1580 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |