Agency ApprovalsCURUSEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque1.37LB-FTCurrent @ Voltage1.500A@230.0VDesign CodeNDrip CoverDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load70.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureODPFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps1.5aHP1/3Hz60 HzInsulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeHLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.8711OhmsAPh/3.6847OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque1.63LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size7@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor StandardsNEMAMotor Type3413LCMotor Weight24Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency.330HP@60HZOverall Length12.66INPhase1Power Factor97Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque1.11LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM3400 - 3600Service Factor1.35Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed3475rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current21.7AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM3600Synchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load14°CTemp. Rise @ S.F. Load17°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115-230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationSBWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CURUSEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 1.37LB-FT |
| Current @ Voltage | 1.500A@230.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | DripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 70.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | ODP |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.5a |
| HP | 1/3 |
| Hz | 60 Hz |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.8711OhmsAPh/3.6847OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 1.63LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 7@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3413LC |
| Motor Weight | 24 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | .330HP@60HZ |
| Overall Length | 12.66IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 97 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 1.11LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.35 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 3475rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 21.7A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 3600 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 14°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 17°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115-230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | SB |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |