Amperage306Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBall/RollerEnclosureODPFrame505UZHeight25.6 inHP350Hz60Insulation ClassClass FLength39.5 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter2-7/8 inShaft Length4-3/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating1030 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVoltage575Width24.9 in
| Amperage | 306 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 505UZ |
| Height | 25.6 in |
| HP | 350 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 39.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2-7/8 in |
| Shaft Length | 4-3/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Squirrel Cage Induction Motor, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 1030 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Voltage | 575 |
| Width | 24.9 in |