Amperage200/115Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame5810USHeight29.84 inHP900Hz60Insulation ClassClass FLength61.98 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter4 inShaft Length8.27 inSpecial FeaturesMedium Voltage MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating2653 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKEVoltage2300/4160Width29.52 in
| Amperage | 200/115 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 5810US |
| Height | 29.84 in |
| HP | 900 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 61.98 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 4 in |
| Shaft Length | 8.27 in |
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 2653 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKE |
| Voltage | 2300/4160 |
| Width | 29.52 in |