Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque17.8LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage2.900A@575.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load86.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame145TCFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.9aHP3Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C7.47OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque15.8LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size3@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3532MMotor Weight52Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency3.000HP@60HZOverall Length14.17INPhase3Power Factor92Product FamilyWashDownPull-Up Torque10.9LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed3450rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current26.1AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM3600Synchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load61°CTemp. Rise @ S.F. Load74°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage575Voltage @ Frequency575.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 17.8LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 2.900A@575.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 145TC |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.9a |
| HP | 3 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 7.47OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 15.8LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3532M |
| Motor Weight | 52 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | 3.000HP@60HZ |
| Overall Length | 14.17IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 92 |
| Product Family | WashDown |
| Pull-Up Torque | 10.9LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed | 3450rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 26.1A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 3600 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 74°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 575 |
| Voltage @ Frequency | 575.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |