Agency ApprovalsCSAAgency approvalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Armature Current238.0aArmature current238.0 aArmature Voltage500VArmature voltage500 VBase Speed1750rpmBase speed1750 RPMBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)Brushes2/40019-3Drip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEnclosureDPBVFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackField Voltage150VField voltage150 VField Winding TypeSTR.SHUNTField winding typeSTR. SHUNTFrame407ATFrame MaterialSteelFrame materialSteelHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHP150 HpInsulation ClassFInsulation classFLifting LugsStandardLiftingLugsLifting lugsStandard lifting lugsMax Speed2000 RPMMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Weight1500Mounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Output Power150.000HPOutput power150.000 HPOverall Length40.13 inService Factor1Service factor1.00Shaft Diameter2.625 inShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft ground indicatorNo shaft groundingShaft Slinger IndicatorNoSlingerShaft slinger indicatorNo slingerThermal Device - BearingNone
| Agency Approvals | CSA |
| Agency approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Armature Current | 238.0a |
| Armature current | 238.0 a |
| Armature Voltage | 500V |
| Armature voltage | 500 V |
| Base Speed | 1750rpm |
| Base speed | 1750 RPM |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Brushes | 2/40019-3 |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Enclosure | DPBV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Field Voltage | 150V |
| Field voltage | 150 V |
| Field Winding Type | STR.SHUNT |
| Field winding type | STR. SHUNT |
| Frame | 407AT |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| HP | 150 Hp |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Lifting lugs | Standard lifting lugs |
| Max Speed | 2000 RPM |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Weight | 1500 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Output Power | 150.000HP |
| Output power | 150.000 HP |
| Overall Length | 40.13 in |
| Service Factor | 1 |
| Service factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 2.625 in |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Thermal Device - Bearing | None |