Agency ApprovalsURAmbient Temperature55°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage9.400A@220.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load85.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame184TFrame MaterialStainlessSteelFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps9.4aInsulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeHLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size2@14AWG, APHMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor StandardsNEMAMotor Type3640LCMounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency2.000HP@50HZOverall Length18.06INPhase1Power Factor96Product FamilyWashDownPaintFreePulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneService Factor1Shaft Diameter1.125INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed1450rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency220.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 55°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 9.400A@220.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 85.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 184T |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 9.4a |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@14AWG, APH |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3640LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 2.000HP@50HZ |
| Overall Length | 18.06IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 96 |
| Product Family | WashDownPaintFree |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed | 1450rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 220.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |