Amperage645Application TypeDraft Booster MotorsBearing TypeBall/RollerEnclosureTEFCFrame5810UZHeight35.6 inHP500Hz60Insulation ClassClass FLength77.6 inMaterialCast IronMounting TypeFootedPhase3RotationCW/CCWRPM1100 - 1200Service Factor1.1499999999999999Shaft Size5-1/4 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating2203 ft-lbTypeContinuous/Quarry-DutyVoltage460
| Amperage | 645 |
| Application Type | Draft Booster Motors |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 5810UZ |
| Height | 35.6 in |
| HP | 500 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 77.6 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.1499999999999999 |
| Shaft Size | 5-1/4 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 2203 ft-lb |
| Type | Continuous/Quarry-Duty |
| Voltage | 460 |