Ambient temperature (°C)40Amperage0.60/0.70CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.60/0.70 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7163-1509Frame3.3Frame length2.32 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency50 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/40 HPOutput KW0.02 kWOverall Length5.16 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endRPM1500Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension2.30 inShaft typeFlatSpeed1500/1250 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 0.60/0.70 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 0.60/0.70 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7163-1509 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 2.32 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/40 HP |
| Output KW | 0.02 kW |
| Overall Length | 5.16 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 2.30 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1500/1250 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |