Agency ApprovalsCSAEEVAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque108LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage46.000A@230.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load91.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame256TFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps23.0aHP20Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyIP RatingIP55KVA CodeHLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.446OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque51.6LB-FTMax Speed5400rpmMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3940MMotor Weight242Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency20.000HP@60HZOverall Length23.57INPhase3Power Factor90Product FamilyWashDownPull-Up Torque40.8LB-FTPulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneRPM3400 - 3600Service Factor1Shaft Diameter1.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed3520rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current168AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM3600Synchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load77°CTemp. Rise @ S.F. Load94°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 108LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 46.000A@230.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 256T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 23.0a |
| HP | 20 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| IP Rating | IP55 |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.446OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 51.6LB-FT |
| Max Speed | 5400rpm |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3940M |
| Motor Weight | 242 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | 20.000HP@60HZ |
| Overall Length | 23.57IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 90 |
| Product Family | WashDown |
| Pull-Up Torque | 40.8LB-FT |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 3520rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 168A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 3600 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 77°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 94°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |